Kiffmeyer Duals Wrestling Tournament Results

Jan 14, 2013 at 2:38 pm

Mid-Season Wrestling Classic

January 12, 2013 at St. Cloud Technical High School

Mitchell McKee of St. Michael/Albertviel (113 Pounds, 9th Grade) Won his 100thCareer Match.

Luke Rowh of Hastings (132 Pounds, 11thGrade) Won his 100thCareer Match.

David Rothfork from Foley won the Raffle of a ATV.

Quarter-Finals Results

Saint Michael-Albertville 54, Sauk Rapids 3

  • 106 Double Forfeit
  • 113 Mitchell McKee (STMA) Fall Austin Pulsifer (SR) :22
  • 120 Double Forfeit
  • 126 Double Forfeit
  • 132 Mark Voss (STMA)  Maj. Dec. Austin Walz (SR) 10-1
  • 138 Cole Sladek (STMA) Fall Adam Bratrud (SR) :34
  • 145 Talon Juusola (STMA) Maj. Dec. Matthew Kruger (SR) 12-2
  • 152 Chris Keske (SR) Dec. Mitchell Henan (STMA) 9-3
  • 160 Ryan Rostamo (STMA) Fall Tristan Emery (SR) 3:50
  • 170 Owen Gammell (STMA) Won by Forfeit
  • 182 Jake Briggs (STMA) Maj. Dec. Dylan Vait (SR) 11-0
  • 195 Ricky Briggs (STMA) Fall Charlie Rudy (SR) :28
  • 220 Randy Anderson (STMA) Fall Michael Lieser (SR0 2:53
  • 285 Michael Kessler (STMA) Fall Trent Klejeski (SR) 1:40

Hastings 41 Foley 17

  • 106 Spencer Kopp (HAS) Dec. Mitch Rathfork (FOL) 3-2
  • 113 Kyle Erickson (HAS) Dec. Taylor Jurek (FOL) 3-0
  • 120 Luis Sanchez (HAS) Fall Randy Kutz (FOL) 3:28
  • 126 Bill Norris (HAS) Dec. Spencer Schrupp (FOL) 5-0
  • 132 Luke Rowh (HAS) Dec. Logan Lunde (FOL) 7-1
  • 138 Randy Jenson (FOL) Tech. Fall Jacob Spitzack (HAS) 4:30
  • 145 John Gehling (FOL) Dec. Austin Eichmann (HAS) 6-5
  • 152 Jake Anderson (HAS) Dec. Brandon Halverson (FOL) 4-2 OT
  • 160 Dan Marquette (HAS) Maj. Dec. Nathan Beehler (FOL) 14-0
  • 170 Jake Johnson (HAS)  Dec. Aaron Juetten (FOL) 7-0
  • 182 Andy Rachuy (HAS) Maj. Dec. Jon Olson (FOL) 15-2
  • 195 Mitch Struffert (FOL) Fall Daryale Harris (HAS) 4:31
  • 220 Tony Lodermeier (HAS) Fall Cameron Svihla (FOL) 3:38
  • 285 Mitch Keeler (FOL) Fall Josh Kickbush (HAS) 3:36

Cambridge-Isanti 67  St. Cloud Tech 9

  • 106 Austin Brenner (SCT) Dec. Carlo Holmberg (CBI) 9-4
  • 113 Monty Frederiksen (CBI) Fall Tucker Brouwer (SCT) 3:38
  • 120 Henry Nistler (SCT) Fall Ethan Worlie (CBI) 2:41
  • 126 Tommy Guy (CBI) Won by Forfeit
  • 132 Jesse Siekkinen (CBI) Tech. Fall Joe Klantz (SCT)
  • 138 Reegan Lane (CBI) Maj. Dec. Alex VanHeel (SCT) 9-1
  • 145 David Kent (CBI) Fall Cole Schreder (SCT) 1:40
  • 152 Brandon Lyzhoft (CBI) Won by Forfeit
  • 160 Tanner Torgerson (CBI) Fall Patrick Niehaus (SCT) 2:33
  • 170 Tyler Labatte (CBI) Won by Forfeit
  • 182 Jacob Olson (CBI) Won by Forfeit
  • 195 Kyle Willette (CBI) Won by Forfeit
  • 220 Kyle Chromy (CBI) Dec. Noah Voight (SCT) 9-3
  • 285 Cody Boettche (CBI) Won by Forfeit

Albert Lea  57, St. Cloud Apollo 21

  • 106 Peter Nelson (SCA) Dec. Beau Johnsrud (AL) 3-0
  • 113 Garrett Wangsness (AL) Fall Ryan Sok (SCA) 1:58
  • 120 Dakota Wangsness (AL) Fall Sam Hance (SCA) :17
  • 126 Trevor Westerlund (AL) Maj. Dec. Matt Braun (SCA) 17-3
  • 132 Devin Nelson (AL) Fall Roba Ibro (SCA) :51
  • 138 Derek Samudio (AL) Fall Brandon Karulus (SCA) 1:20
  • 145 Santana Acosta (AL) Fall Jake Christian (SCA) 2:33
  • 152 Spence Carstens (AL) Won by Forfeit
  • 160 Grant Nehring (SCA) Fall Nick Kromminga (AL) 1:27
  • 170 Dylan Mehr (SCA) Fall Bany Chan (AL) 2:52
  • 182 Tim Christianson (AL) Fall Kevin Cao (SCA) 2:24
  • 195 Tristan Westerlund (AL) Fall Myles Hundeby (SCA) :58
  • 220 Bryce Kirchner (SCA) Fall Matt Nemec (AL) 1:16
  • 285 Jacob Kunkel (AL) Fall Derek Bierdara (SCA) :39

Semi-Finals

Saint Michael-Albertville, 51 Hastings 18

  • 106 Aaron Dick (STMA) Maj. Dec. Spencer Kopp (HAST) 11-2
  • 113 Mitchell McKee (STMA) Fall Kyle Erickson (HAST) 2:41
  • 120 Tommy Thorn (STMA) Fall Luis Sanchez (HAST) 2:32
  • 126 Tanner Mills (STMA) Fall Bill Norris (HAST) 1:12
  • 132 Luke Rowh (HAST) Dec. Mark Voss (STMA) 5-4
  • 138 Cole Sladek (STMA) Tech. Fall Jacob Spitzach (HAST)
  • 145 Lincoln Mallinger (STMA) Fall Austin Eichmann (HAST) 3:08
  • 152 Jake Anderson (HAST) Maj. Dec. Mitcheal Herian (SMTA) 15-3
  • 160 Dan Marquette (HAST) Tech. Fall Ryan Rostamo (STMA)
  • 170 Owen Gammell (STMA) Dec. Jake Johnson (HAST) 3-0
  • 182 Jake Briggs (STMA) Dec. Andy Rachuy (HAST) 9-4
  • 195 Ricky Briggs (STMA) Fall Daryak Harris (HAST) 5:45
  • 220 Tony Lodermeier (HAST) Fall Randy Anderson (STMA) 5:16
  • 285 Michael Kessler (STMA) Fall Josh Kichbush (HAST) 4:42

Albert Lea 34, Cambridge-Isanti 31

  • 106 Beau Johnsrud (AL) Dec. Brady Kuntz (CBI) 5-0
  • 113 Garrett Wangsness (AL) Maj. Dec. Monty Frederiksen (CBI)  9-1
  • 120 Dakota Wangsness (AL) Dec. Travis Swanson (CBI) 12-5
  • 126 Trevor Westerlund (Al) Fall Tommy Guy (CBI) :22
  • 132 Devin Nelson (AL) Fall James Frederiksen (CBI) 3:22
  • 138 Derek Samudio (AL)  Dec. Reegan Lane (CBI) 8-7
  • 145 David Kent (CBI) Fall Santana Acosta (AL) 1:03
  • 152 Travis Holt (CBI) Spencer Carstens (AL) 1:16
  • 160 Lucas Hansen (AL) Dec. C. J. Schlichtman (CBI) 2-0
  • 170 Russell Laboe (CBI) Fall Dedoch Chan (AL)  :55
  • 182 Cody Skog (CBI) Won by Forfeit
  • 195 Dakota Johnson (CBI) Maj. Dec. Tim Christianson (AL) 14-6
  • 220 Tristan Westerlund (AL) Fall Kyle Chromy (CBI) :30
  • 285 Derick Demars (CBI) Dec. Jacob Kunkel (AL) 4-1

Semi-Consolation

Foley 62, Sauk Rapids 6

  • 106 Mitch Rothfork (FOL) Won by Forfeit
  • 113 Taylor Jurek (FOL) Fall Austin Pupsiflh (SR) 1:26
  • 120 Randy Kutz (FOL) Won by Forfeit
  • 126 Spencer Schrupp (FOL) Won by Forfeit
  • 132  Logan Lunde (FOL) Dec. Austin Walz (SR) 6-4
  • 138 Randy Jenson (FOL) Adam Bratrud (SR) 1:40
  • 145 John Gehling (FOL) Maj. Dec. Matt Kruger (SR) 11-1
  • 152 Chris Keske (SR) Dec. Brandon Halvorson (FOL) 4-3
  • 160 Nathan Beehler (FOL) Fall Tristan Emery (SR) 5:22
  • 170 Aaron Juetten (FOL) Won by Forfeit
  • 182 Jon Olson (FOL) Dec. Dylan Voit (SR) 7-5
  • 195 Mitch Struffert (FOL) Maj. Dec. Charlie Rudy (SR) 8-0
  • 220 Cameron Svihla (FOL) Fall Michael Lieser (SR) 1:53
  • 285 Mitch Keeler (FOL) Trent Klejeski (SR) 7-5

St. Cloud Apollo 51, St. Cloud Tech 13

  • 106 Peter Nelson (SCA) Dec. Austin Brenner (SCT) 3-0
  • 113 Tucker Brouwer (SCT) Dec. Alex Pachan (SCA) 8-3
  • 120 Henry Nistler (SCT) Dec. Brett Kirchner (SCA) 7-3
  • 126 Drew VanVleet (SCA) Won by Forfeit
  • 132 Matt Braun (SCA) Fall Joe Klontz (SCT) :45
  • 138 Brandon Karolus (SCA)  Dec. Alex VanHeel (SCT) 9-8
  • 145 Mitch Bengtson (SCA) Fall Cole Schreder (SCT) 3:38
  • 152 Grant Nehring (SCA) Fall Jeremy Nuthom (SCT) :52
  • 160 Nick Graham (SCA) Dec. Tyler Hugg (SCT) 6-0
  • 170 Dylan Mehr (SCA) Dec. Pat Niehaus (SCT) 4-2
  • 182 Justin Kilanowski (SCT) Fall Kevin Cao (SCA) 3:16
  • 195 Nyles Hundeby (SCA) Won by Forfeit
  • 220 Bryce Kirchner (SCA) Dec. Noah Voigt (SCT) 5-3
  • 285 Derek Biendara (SCA) Won by Forfeit

Championship

St. Michael-Albertville 40,  Albert Lea 9

  • 106 Aaron Dick (STMA) Maj. Dec. Beau Johnsrud (AL) 12-3
  • 113 Mitchell McKee (STMA) Dec. Garrett Wangsness (AL) 5-4
  • 120 Tommy Thorn (STMA) Maj. Dec. Dakota Wagness (AL) 20-9
  • 126 Tanner Mills (STMA) Dec. Trevor Westerlund (AL) 3-1
  • 132 Mark Voss (STMA) Maj. Dec. Devin Nelson (AL) 16-5
  • 138 Cole Sladek (STMA) Maj. Dec. Derek Samudio (AL) 13-4
  • 145 Lincoln Mallinger (STMA) Dec. Spencer Caustens (AL) 4-0
  • 152 Santana Acosta (AL) Fall Mitchel Herian (STMA) 3:36
  • 160 Lucas Hansen (AL) Dec. Ryan Rostamo (STMA) 1-0
  • 170 Jordan Joseph (STMA) Fall Nick Kromminga (AL) 1:50
  • 182 Jake Briggs (STMA) Dec. Tim Christianson (AL) 5-3
  • 195 Ricky Briggs (STMA) Dec. Tristan Westerlund (AL) 3-2
  • 220 Randy Anderson (STMA) Dec. Matt Nemec (AL) 3-1
  • 285 Michael Kessler (STMA) Fall Jacob Kunkel (AL) 4:43

Third Place

Cambridge-Isanti, 30 Hastings 18

  • 106 Brady Kuntz (CBI)  Dec. Spencer Kopp (HAST) 5-0
  • 113 Monty Frederiksen (CBI) Dec. Kyle Erickson (HAST) 11-5
  • 120 Travis Swanson (CBI) Dec. Luis Sanchez (HAST) 11-4
  • 126 Bill Norris (HAST) Dec. Tommy Guy (CBI) 5-1
  • 132 Luke Rowh (HAST) Fall James Frederiksen (CBI) 3:21
  • 138 Reegan Lane (CBI) Dec. Jacob Spitzack (HAST) 8-5
  • 145 Austin Eichmann (HAST) Dec. David Kent (CBI) 7-3
  • 152 Travis Holt (CBI) Dec. Jake Anderson (HAST) 3-1 OT
  • 160 Dan Marquette (HAST) Dec. C. J. Schlichtman (CBI) 5-0
  • 170 Russell Laboe (CBI)  Dec. Jake Johnson  (HAST) 9-3
  • 182 Cody Skog (CBI) Fall Logan Grove (HAST) 3:27
  • 195 Andy Rachuy (HAST) Dec. Dakota Johnson (CBI) 3-1
  • 220 Kyle Chromy (CBI) Fall Josh Kickbush (HAST) 1:21
  • 285 Derick Demars (CBI) Fall Tony Lodermeier (HAST) 4:34

Fifth Place

Foley 40, St.Cloud Apollo 24

  • 106 Taylor Jurek (FOL) Dec. Peter Nelson (SCA) 11-8
  • 113 Alex Pachan (SCA) Dec. Mitch Rothfork (FOL) 11-7
  • 120 Randy Kutz (FOL) Maj. Dec. Brett Kirchner (SCA) 9-1
  • 126 Matt Braun (SCA) Maj. Dec. Spencer Schrupp (FOL) 13-0
  • 132 Logan Lunde (FOL) Fall Drew VanVleet (SCA) :45
  • 138 Randy Jenson (FOL) Fal Brandon Karolus (SCA) 3:32
  • 145 Mitch Bengtson (SCA) Fall John Gehling (FOL) 2:30
  • 152 Grant Nehring (SCA) Maj. Dec. Brandon Halvorson (FOL) 13-4
  • 160 Nick Graham (SCA) Dec. Brandon Jackson (FOL) 4-2
  • 170 Nathan Beehler (FOL) Dec. Dylan Mehr (SCA) 4-2
  • 182 Jon Olson (FOL) Fall Kevin Cao (SCA) 5:08
  • 195 Mitch Struffert (FOL) Fall Nyles Hundeby (SCA) 3:44
  • 220 Bryce Kirchner (SCA) Dec. Cameron Svihla (FOL) 3-2
  • 285 Mitch Keeler (FOL) Fall Drew Biendara (SCA) 1:47

Seventh Place

St. Cloud Tech 57, Sauk Rapids 20

  • 106 Austin Brenner (SCT) Dec. Tony Bemboom (SR) 4-0
  • 113 Taylor Rau (SR) Fall Tucker Brouwer (SCT) 2:17
  • 120 Korey Keske (SR) Fall Tyler Doering (SCT) :16
  • 126 David Nelson (SR) Fall Henry Nistler (SCT) :56
  • 132 Austin Walz (SR) Fall Joe Klontz (SCT) :36
  • 138 Alex VanHeel (SCT) Fall Adam Bratrud (SR) 3:26
  • 145 Cole Schreder (SCT) Maj. Dec. Mathew Kruger (SR) 9-1
  • 152 Chris Keske (SR) Won by Forfeit
  • 160 Richard Carriveau (SR) Fall Jeremy Notham (SCT) 5:38
  • 170 McKinly Lain (SR) Dec. Patrick Niehaus (SCT) 6-4
  • 182 Dylan Vait (SR) Won by Forfeit
  • 195 Charlie Rudy (SR) Won by Forfeit
  • 220 Noah Voigt (SCT) Fall Michael Lieser (SR) :37
  • 285 Trent Klejeski (SR) Won by Forfeit

3-0 Wrestlers

Saint Michael-Albertville

  • Mitchell McKee
  • Cole Sladek
  • Jake Briggs
  • Ricky Briggs
  • Michael Kessler

Hastings

Luke Rowh

Foley

  • Mitch Struffert
  • Mitch Keeler
  • Randy Jenson

St. Cloud Apollo

  • Grant Nehring
  • Bryce Kirchner

Sauk Rapids/Rice

Chris Keske

Junior Varsity Duals

Quarters

  • St. Michael/Albertville 71, Apollo 6
  • Hastings 48, Albert Lea 26
  • Foley 58, Tech 9
  • Cambridge 42, Sauk Rapids 18

Semifinals

  • St. Michale/Albertville 60, Hastings 18
  • Cambridge 43, Foley 30
  • Albert Lea 36, Apollo 24
  • Tech 19, Sauk Rapids 0

Championship

St. Michael/Albertville, 48 Cambridge 29

Third Place

Foley 35, Hastings 30

Fifth Place

Albert Lea 18, Tech 6

Seventh Place

Apollo 18, Sauk Rapids 6

Roger Mischke

Posted By Roger Mischke

Staff Writer

Roger Mischke's Profile

Leave a Comment

Player of the Week

Nathan Brinker from Holdingford

Nathan Brinker from Holdingford

For the Week Of Nov 16, 2014

Holdingford is on their way to TCF in chase of a state title thanks to the legs of Nathan Brinker, this week's KNSI MSC Player of the...

Read More

Upcoming Sports Events

No games in the immediate future.